Bulgaristan Üniversiteleri Bölümleri

nasil bulgaristanda egitim

1945 yılında kurulmuş olmasına rağmen üniversite temelleri bakımından tıp alanından ve sağlık alanında sağlam temeller atmıştır. Zamanla ülke genelinde duyulan ihtiyaca yönelik ve gelen öğrenci talepleri doğrultusunda günümüzün bilgi makinesi olarak nitelendirilen Bulgaristanda eğitim bölümleri bölümü kurulmuştur.1985 yılında kurulan fakülte genel maksatla bilgisayar alanında eğitim vermeyi amaçlamaktadır. Fakat bünyesinde sadece 2 fakülte bulunan bir üniversite içinde bunu yapabilecek gerekli adımların çok geç atılması da b anlamda üniversitede verilen eğitimin biraz devrenin gerisinde kalmasına neden olmuştur. Tıp alanında yapılan müthiş ilerleme bu bölümde olmamıştır ki bu da kayıt yaptıran öğrenci sayıları ile görülmektedir. Bu anlamda normal eğitim vermektedirler.

Bulgaristanda eğitim bölümleri kurulma amacı ise bakım, yapım ve tasarlama alanında, bilgili ve becerili uzmanlar yetiştirmek. bu amaçlar doğrultusunda kurulmasına rağmen zamanla başka yan ve ana dalların açılmasıyla da farklı iş kolları açılmıştır. Bunların başında haberleşme ve telekomünikasyon ile elektrik elektronik bölümü de aynı anda yürüme imkânı bulunan bölümlerdir. Bu imkânlar doğrultusunda verilen ders içerikleri Avrupa birliğine üye olmasından sonra düzene girmiştir. Daha çok Avrupa sistemine uyan ders içerikleri ile ders verilmeye başlanmıştır. Dil olarak Bulgarca ve İngilizce ders seçimlerinde daha etkili olmaktadır. Özellikle ülke dışından gelen öğrenciler İngilizce eğitim almaktadır. Bu anlamda ülke genelinde uygulanan içerikler doğru yönde olmuştur.

Bulgaristanda eğitim bölümleri verdiği eğitim ve bulunduğu konum ile beraber son yıllarda yaptığı adım ve çalışmaların sonucunu almaya başlamıştır. dil olarak genelde İngilizce Bulgarca ağırlıkta olan tıp alanında verilen derslere de kendi alanında Avrupa ve Amerika dan gelen eğitmenler ve profesörler ile eğitim verilmektedir.birçok tıp dalında verdiği eğitimler ülke genelinde sunulan eğitimler ile ülke sağlık alanında bir çıta daha yükseltmiştir.eğitimini tamamlayan öğrenciler Avrupa ülkelerinde yada kendi ülkelerinde kendi alanlarında hizmet verebilmektedir.bu durumda daha çok sunulan Avrupa tarzı ects ve erasmus eğitim programlarının sağlamış olduğu avantajlar ile de tıp alanında eğitimlerine birçok ülkeden gelen öğrenciler ile kültür ve değişim ile her zaman üst sıralara oynamaktadır.