Bulgaristan Üniversiteleri

egitim bulgaristanda egitim

Bulgaristanda eğitim Plovdiv’de 5 adet üniversite bulunması şehrin etnik yapısı bakımında bir fikir vermektedir. Birçok ülkeden gelen öğrenciler ile kültür etkileşiminin en yoğun olduğu bölge plovdive bağlı 18 belediye bulunmaktadır. Bu durum da ülkede konaklama ve yurt sorunu olmadığını gösterir ki kilometre kareye 122 insan nüfusu bulunması da bu yönde bir bulgudur. Toplam nüfusunun 720 binlere yaklaştığını düşünürsek plovdiv de yaşayıp da kültürler arasında etkileşim olmaması imkânsızdır. Bulgaristan Üniversiteleri bu anlamda ülkenin ikinci büyük şehri konumunda olmasıyla da bir anlamda bilgi alış verişi ile ön plandadır. Ayrıca şehirde ve çevresinde yer alan turistik ve dinlenme tesislerinin yoğun bir şekilde yer alması da burayı tercih sıralamasında ön sıralara yer atmaktadır.

Bulgaristan Üniversiteleri yerleşim alanı olarak da ülkenin hemen ortalarında yer alması da her yere ulaşım noktasında bir merkez olma konumunda yer almasından kaynaklanmaktadır. Şehirlere olan uzaklığı çok da olmayan plovdiv ayrıca İstanbul garının da içinde bulunduğu tren istasyon güzergâhı içinde yer alması da Türk öğrenciler açısında ikinci bir ülke konumunda yer alamsına neden olmuştur. Yüksek Gıda Sanayi Enstitüsü, Paisiy Hilendarski Plovdiv Üniversitesi, Yüksek Tarım ve Hayvancılık Enstitüsü, Müzik ve Dans Sanat Akademisi, Tıp Enstitüsü, Yüksek Gıda Sanayi Enstitüsü ile şehirde yer alan üniversite isimleridir. Daha çok tarım ve gıda alanında ekonomisi yer almaktadır.

    Bulgaristan Üniversiteleri bulunduğu ve hizmet verdiği bölge olarak genelde ham maddeye yakın kurularak eğitimler genelde uygulamalı olarak yapılmaktadır. Özellikle ülkenin geçim kaynakları arasında yer alan tarım kısmı da üniversiteler ile beraber yürütülen çeşitli faaliyetler ile beraber yürütülmektedir. Şehir eğitime verdiği desteğini göstermek amacıyla ilkokul kısmına verilen eğitim desteği şehir bütçesinin yüzde otuzunun ayrılmasıyla da bu anlamda ne kadar önem verdiklerini göstermektedir. Ayrıca sadece plovdivde yer alan Türk nüfusunu görmek amacıyla da 55 bine yakın bir nüfusa sahip olması sebebiyle de Türk öğrenciler açısından eğitim alma noktasında karar vermede bir etken olmuştur. İş bulma noktasında da üniversite yardım etmektedir.

Bulgaristanda eğitim taban puanları olayının olmadığı birçok balkan ülkelerine göre daha çok öğrenci kayıt yaptırması ve mezun anlamında da belirli rakamların üzerine çıkmasında şüphesiz Avrupa birliği tam üyeliğinin etkili olduğu söylenebilir. Çünkü Avrupa birliği üyeleri arasında vize sıkıntısı ve ortak bir ekonomiye sahip olmaları ve gelişme açısından eşdeğer anlamda ilerlemeleri de bu yönde olmaktadır. Puan uygulaması olmadığı için bazı ön şartlar bulunmaktadır. Bunlar kişisel anlamda ülkemizde sıkıntı çekmeden çıkarılacak normal evrak sınıfında yer almaktadır. Daha çok işe giriş esnasında istenen belli başlı belgelere Bulgaristan da üniversite ve devlet tarafından istenen belgelere ile aynı değere sahip olmaktadır.

 Bulgaristanda eğitim fiyatları  da her dönem değişkenlik yapılabiliyor ve fiyatlar da ki uygunluklara indirim yapılabiliyor. Ülkemiz de buraya öğrenci götürebilmek ve orada öğrencilerimize yardımcı olabilmek onların karşılaşabilecek sıkıntılarından kurtarmak için de birçok firma ve danışman vardır. Anlaşma yapılan firmalar ile bu ülkeye gitmek indirimli olarak bu üniversite de eğitim almak imkânını sunabiliyor sizlere. Sizler de bu ülkede zaten indirimli olan fiyatlardan biraz daha indirim almak istemez misiniz? Fiyatları araştırdığınız da buradaki fiyatların çok uygun olduğunu ve yaşamın kolay bir şekilde sürdürebileceğimizi kolaylık ile görebiliyoruz. Tüm bölümler de aynı fiyat tarifesinin uygulanması da her üniversite de her fakülte de eğitim ve öğretim görebiliyoruz. Taban puanı aranmaması ve fiyatların bu kadar uygun olması ülkemize nazaran neden yurt dışında eğitimimi tamamlamayım ki dedirtebiliyor insanlara.

Tıp fakültesinde yaşanan zorluklara rağmen ve ülkemizdeki puan ve önümüze konulan sınıra ve bu sınır da yaşanabilecek aksilikler göz önüne bulundurulduğundan Bulgaristan Üniversiteleri Tıp Fakültesi sizler için ideal bir avantaj. Bu avantajı şansa çevirip bu avantaj ile birleştirip bütün hayallerinizi gerçekleştirebilmenin şansını yakalayabilirsiniz. İmkânlarınız güzel ekonomik özgürlüğünüz rahat bir ülkede eğitim ve öğretiminizi tamamlayabilirsiniz. Sizler imkânlar dâhilin de uygun fiyata hem de yurt dışı gibi hayal olan bir şey de hayallerinizi gerçekleştirebilesiniz. Maddi açıdan sıkıntı olmayan bir ülkede ve Avrupa birliğine girmiş bir ülkede okul okumak ve hayaller de kalmayacak her şeyi tamamlamak en idealidir.