Bulgaristan Üniversiteleri Hakkında Bilgi

hakkinda bilgi bulgaristanda egitim

Ülkemizde haziran ayı sonunda liseden mezun olan ve ÖSS sınavına girmeyi düşünmeyen ya da istediği puanı alamamaktan yana olan öğrenciler açısından dünyanın sonu değildir. Bu yönüyle düşünüldüğünde birçok kişi tarafından seçim aşamasında zorlanmakta ve bunun neticesinde bir yıl daha kayı yaşamak istemeyen öğrenciler için bir fırsat kapısı olmaktadır. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen öğrenciler için hazırlanacak belgelere haziran ayında başlanmasında fayda var çünkü pasaport ve işlemler çok zaman almaktadır. Bu sürecin uzamasında da evrak kabulü ve kontrolleri sırasında yanlışlık yapılmaması ve evrak teslimi gibi konular ağırlıkta yavaş girmektedir. Bulgaristanda eğitim hakkında bilgiyi Anadolu Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan aldıktan sonra kayıt işlemlerine ne kadar erken başlanırsa cevap alınması da o kadar kısa olacaktır.

Bulgaristanda eğitim hakkında bilgi verecek olursak kayıt aşamaları titizlikle takip edilmeli ve süreç sonunda gerekli işlemler sırasıyla yapılmalıdır. İlk ve en önemli evrak bir lise diplomasına sahip olmaktır. Bunu da mezun olduğunuz liseden bitiminde zaten elinizde yer almaktadır. Ayrıca eğitim aldığınız lise dönemini gösteren ki tüm dersleri göstermeli bir transkrip bir Avrupa üyesi olan ülkeye gideceğinizden dolayı pasaport sahibi olmalısınız ve en az 2 yıl geçerliliği olmalıdır.6 adet fotoğraf olmalı ki ön cepheden ve gözlük takınılmadan olmalı. Sağlık raporu da başvuru tarihinden en az bir ay önce alınmış olmalı ki özel ya da devlet hastanesi olması fark etmemektedir. Sadece üniversite okumaya el verişli ibaresi olması yetmektedir.

Bulgaristanda eğitim hakkında bilgi ,kayıt esnasında istenen belgeler ile noterden onaylı olmalı ve ilinizde ya da ilçenizde yer alan vali ya da kaymakam tarafından da apostil mühürlü olmalıdır. Ayrıca öğrenci okumaya başladığında aile veya yakını tarafından imzalan bir sözleşme ile üniversite eğitimi sırasında bütün ihtiyaçlarını karşılama noktasında yükümlülükleri üzerine alan bir taahhütname de bulunmaktadır. Bu belgeler noter onaylı ve gerekli imzalar atıldıktan sonra bölgenizde yer alan başvuru merkezlerine verilir ve bir sureti de siz de kalmalıdır. Bu yönüyle bütün işlemlerin ciddi bir aşama olduğu da gözle görülür nitelikte olduğu da unutulmamalıdır.