Bulgaristan Üniversiteleri Nerede

nerede bulgaristanda egitim

Bulgaristanda eğitiminde yurt dışı eğitimini gerçekleştirmek isteyen öğrenciler için, Bulgaristanda eğitim nerede konusunu olduğunu anlatmak istediğimiz bu yazı, yurt dışı eğitimini isteyen bütün öğrenciler için de faydalı olacaktır. Öncelikle      ‘’Neden Bulgaristanda eğitim yurt dışı eğitimi için seçilsin?’’ diyorsanız size sayacağımız ilk şey, bu üniversitenin, yurtdışı öğrenci alımlarında sınav şartı aramıyor olması olurdu. ÖSYM veya başka hiçbir sınav puanı dikkate alınmaksızın, sadece diploma puanı ile öğrenci alan bu üniversite, bir yurtdışı eğitiminden alabileceğiniz bütün imkânları size sağlamaktadır. Bunların başında da yabancı dil eğitimi gelmektedir. Oldukça uygun fiyatlar karşılığında, yabancı dil hazırlık kursu veren üniversite, dört dilde eğitim imkânı tanımaktadır. Uluslararası alanda denklik şartını sağlamış olan bu üniversitenin eğitimi ile donanımlı bir birey olarak bütün dünya ülkelerinde çalışma ve akademik olarak yükselme şansı elde edebilirsiniz.

Bulgaristanda eğitim nerede?’ sorusunun cevabını ise şimdi verebiliriz. Bu üniversite son zamanlarda Türk öğrenciler tarafından da eğitim anlamında oldukça rağbet gören Bulgaristan’da bulunmaktadır. Bulgaristan’da okumanın ise pek çok artısını sayabiliriz. AB standartlarının ve kültürlerinin karşılıklı öğrenilmesinden dolayı Bulgaristan üniversitelerinden alınan mezuniyet belgelerinin dünya çapında tanınması kapsamında, yabancı öğrencilerin başarılı ve saygın bir kariyere sahip olma imkanı bulunmaktadır. Yüksek öğrenim yelpazesinin geniş olduğu Bulgaristan’da klasik bilim dallarının yanı sıra Mekatronik, Uygulamalı Kültür Bilimleri, Avrupa Kültür ve Ekonomisi gibi yeni gelişmekte olan bilim dalları dahil 300’ü aşkın bölümde istenilen uluslararası disipline dair okumak ve öğrenim görmek mümkündür. Bulgaristan’da dilediğiniz şehirde, dilediğiniz üniversitede okuyabilmektesiniz.

Bulgaristanda eğitim’nin nerede olduğundan bahsederken ülkenin kültürel ve fiziksel özelliklerini de saymak gerekir. Bulgaristan bir Balkan ülkesi olduğu için insanları cana yakın ve sıcakkanlıdır. İnsanlar arasında, din, ırk, kültür ayrımı yapılmamaktadır. Bulgaristan’da 5000’e yakın Türk öğrenci fiilen eğitim görmektedir. Türkçe konuşanların sayısı bir milyon olarak kayıtlara geçmiştir. Bulgaristan, Türkiye’ye yakın olduğu için hem ulaşım süresi daha kısadır, hem de ulaşım ücreti daha ekonomiktir. Vize açısından bakıldığında Bulgaristan kolay vize alınabilen ülkelerden biridir.