Sofya Mimarlık ve İnşaat Üniversitesi

mimarlik insaat muhendisligi

 

1942 yılında ilk kurulduğunda teknik üniversite olarak kurulan ve bugünkü adını almasında birçok evre geçiren Sofya mimarlık ve inşaat üniversitesi Bulgarca ve İngilizce eğitim olanakları ile başkent Sofya da eğitimlerine devam etmektedir. Şehirlerin ve ülkelerin dış görünümünün oluşmasında etken olan mimar ve inşaat alanında hizmet veren personele yetiştirmeyi ve birçok firmanın doğmasında etkili olan üniversitesi ile eğitim imkânı sunmaktadır. Bu anlamda evini şehrini ve çevresini makul değerler içinde değiştirmek isteyen ve dünya tasarımlarını da öğrenmek isteyen genç ve kendine güvenen bireyleri yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Ülkenin de geçmişinde inşaat ve mimari eserlerin çok olması da ilham kaynağı olarak gösterilebilir.

Sofya mimarlık ve inşaat üniversitesi şehirlerin dış çehresini değiştirirken aynı zamanda insanlara yaşanabilir alanlar oluşturmak için proje ve tasarım yapabilen bireyler yetiştirmektir. Bu anlamda vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz evimizi yaşanabilir ve huzur bulan alanlar içinde görmek isteyenlerin çoğu mimar ile çalışmaktadır. Üstelik ülkemizde yer alan mimar ve inşaat alanında yaşanan olumsuz olaylar ışığında yurt dışında ve güncel olarak devamlı değişen ders programı ve standartları ile günümüzde en çok tercih edilen bölümler arasında yer almaktadır. Bu anlamda daha çok yeni tasarımlar çıkarmak ve yaşanabilir alanlar ve evler için öğretim görmek herkese nasip olmaz. Bu da değer verilmesi gereken bir alandır.

Sofya mimarlık ve inşaat üniversitesi bölümleri kendi içinde puan uygulaması olmadan ve çağımızın en önemli gelir alanları içinde ve insanların yaşamını doğrudan etkileyen çözümleri ve çizimleri ile her ülkede coğrafyada geçerliliği olan bir alandır. Fakat her yerde aynı seviyede ve düzeyde verilemeyen bölümler yurt dışında kaliteli ve Avrupa’nın yıldızında eğitim alma imkânı ile Türk ve yabancı ülkelerden gelen öğrencilere verdiği kaliteli eğitimle sağlamaktadır. Lisans diploması ile her ülkede çalışma imkânı veren ve daha çok yapılanma içinde yer alan ülkelerde de fırsat kapısı olan bölümler zaman geçse de eskimeyen değeri ile Avrupa da eğitim olanağı sunan bir yerde eğitim almak elinizde.