Varna Teknik Üniversitesi

bulgaristan varna teknik universitesi

 

Bulgaristan’da bulunan ikinci büyük üniversite olan Varna Teknik Üniversitesi eğitim kalitesi olarak en üst seviyede bulunan bir üniversitedir. Denizciliğin başkenti olması ile ünlenen Varna, ev sahipliği yaptığı Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi’nde sanayi ve bilimin iş birliği içerisinde olmasını ilke edinerek öğrencilerine bu doğrultuda eğitim vermektedir. Özellikle denizcilik bölümlerinin oldukça gözde olduğu bu üniversitede verilen eğitimler yalnızca teorikte kalmamaktadır. Pratiğe de dökülen eğitimler hem daha akılda kalıcı hem de daha sabit öğrenmeyi ortaya çıkarmaktadır. Varna Teknik Üniversitesi bölümlerini merak eden ve bu üniversiteye gelmeyi düşünen pek çok öğrenci adayı için Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi bölümlerinden bahsedeceğiz.

 

Varna Teknik Üniversitesi ; Elektrik Mühendisliği Fakültesi, Gemi İnşa Fakültesi, Makine ve İmalat Mühendisliği, Elektronik Fakültesi, Bilgisayar Teknolojisi ve Otomasyon Fakültesi, Deniz Bilimleri ve Ekoloji Fakültesi olarak sıralanabilir.
 

Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi bölümlerinde esas ölçüt öğrencilerin bilgileri ezber niteliğinde öğrenmesi değil, mantığını kullanarak öğrenmesidir. Son derece önemli olan bu nokta işinin ehli olan 458 akademik personel tarafından son derece iyi bir şekilde yapılmaktadır. Bulgaristan Varna Teknik Üniversitesi, Balkan Üniversiteleri çatısı altında birleşme göstermiş ve 2004 yılından beri lisans programlarında ana dil olarak İngilizce’yi kullanmaya başlamıştır. İngilizce kullanımı özellikle iş hayatı için bir avantaj olacak ve pek çok artı sağlayacaktır. Varna Teknik Üniversitesi Türk ve Bulgar çift vatandaşlık hakkına sahip olan öğrencileri burs imkânı sağlamaktadır. Bunların yanı sıra oldukça konforlu olan yurtları ile öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaktadır. Bünyesinde bulundurduğu kafeterya, yemekhane ve pek çok farklı çeşitte kültürel ortamı ile öğrencilerine her türlü olanağı sağlayan Varna Teknik Üniversitesi özellikle fiyat ve eğitim kalitesi oranı ile değerlendirildiği zaman çok üst sıralarda yer almaktadır. Varna Teknik Üniversitesi’ne gitmeyi düşünen adayların bu üniversiteye giden öğrencilerin görüşleri ile gitme istekleri daha çok artmaktadır. Varna Teknik Üniversitesi, burada okumayı tercih eden her öğrenci için oldukça memnun edici olmuştur.